Bebek Çikolatası Nasıl Saklanır?

Bebek Çikolatası Nasıl Saklanır?

Çikolata birçok insan tarafından en çok sevilen yiyeceklerin başında gelir. Özellikle çocukların ve kadınların çikolataya karşı büyük zaafı vardır. Çocuklu ailelerin evlerinde genellikle çikolata bulunur. Sevilen bir tat olan çikolatayı çok iyi muhafaza etmeniz önemlidir. Çünkü çikolata hava şartlarından en çok ve çabuk etkilenen yiyeceklerdendir. Hassas bir yiyecek olduğu için çikolata evde nasıl saklanır önemli bir konudur. Bu nedenle çikolata uzun süre nasıl saklanır konusunda bilgi sahibi olmanızda yarar vardır.

Yeni doğan bebeğiniz için gelen misafirlere ikram etmek için bolca çikolata almış olabilirsiniz. Çikolataların şeklinin ve tadının bozulmasını istemiyorsanız saklama koşullarına dikkat etmelisiniz.

Madlen Çikolata Saklama Koşulları

Madlen çikolatalar, özel günlerin, bayramların en özel ikramlarındandır. Yeni doğan bebeğinizin mutluluğunu misafirlerinizle birlikte yaşamak için bebek çikolataları ikram edebilirsiniz. Çikolataları fazla miktarda alacağınız ve hepsini de aynı zamanda tüketemeyeceğiniz için bunların muhafaza edilmesi önemlidir.

Evinizde fazla miktarda çikolatanız bulunuyorsa madlen çikolata nasıl saklanır düşüncesini taşıyabilirsiniz. Bu özel tatların uzun süreli dayanmasını istiyorsanız, madlen çikolata saklama koşulları olarak nem, koku ve sıcaklığa dikkat etmeniz gerekiyor. Nem ve hava sıcaklığı çikolatayı olumsuz yönde etkiler. Sarımsak, parfüm, kolonya gibi kokular da çikolatanızın üzerine sinerek tadında değişikliğe yol açabilir.

Nem; Nemli bir ortam çikolatanızın belirli değişimlere uğramasına yol açar. Nem oranının %50’yi geçmemesi gerekiyor. Ortamın kuru olması önemlidir. Akdeniz ve Ege Bölgelerinde nem oranı çok yüksek olduğu için özellikle yaz mevsiminde çikolatanızı muhafaza etmekte çok dikkatli olmalısınız. Normal oda sıcaklığında çikolatalarınız eriyerek, şeklini kaybedecektir. Nem nedeniyle de tadı bozulacak, acımsı bir tat alacaktır. Böyle bir durumla karşılaşırsanız, çikolatanızın tadına bakın, acımsı ve farklı bir tat alıyorsanız, çikolatanız bozulmuş demektir.

Çikolatanızın nemden etkilenmesini ve her defasında da buzdolabına koyup çıkarmak istemiyorsanız, metal kutuya koyup, havluya sarmalısınız. Evinizin en serin odasında güneş ışığı almayan bir dolapta saklayabilirsiniz.

Sıcaklık; Işık ve sıcaklık çikolatanın bir numaralı düşmanıdır. Çikolatanızı muhafaza ettiğiniz ortam ne soğuk ne de sıcak olmalıdır. Bu nedenle en ideal çikolata saklama sıcaklığı, +18 ile +22 derece aralığıdır. 18 derecenin altında muhafaza edilen çikolatanın tadında azalma, parlaklığını kaybetme durumu yaşanır. 22 derecenin üzerinde muhafaza ettiğiniz çikolatanın da eridiğini ve şeklini kaybettiğini görebilirsiniz.

Çikolatanın en büyük bileşeni kakaodur. Çikolataya konan kakao yağı çok hassas ve kristal bir yapıya sahiptir. Her çikolatada kakao oranı farklı olduğu için, ani ısı değişikliklerine bağlı olarak çikolata üzerindeki beyaz katman da farklılık gösterebilir. Yanılıp da buzdolabından çıkardıktan sonra hemen çikolatanızı açarsanız üzerindeki beyaz katmanı görüp de bozulduğunu sanmayın. Çikolata içindeki kakao yağı soğuk hava yüzünden donmaktadır. Buzdolabından çıkardığınızda ani ısı değişikliğinden dolayı, sıcaklık etkisiyle kakao yağı kristalize olmakta ve beyaz bir katmana dönüşmektedir. Bu durum çikolatanın tadını değiştirmese de istenmeyen bir görüntü ortaya çıkıyor.

Çikolatanızı alüminyum folyoya veya havluya sarıp çıkarsanız bile, 3-5 dakika beklemeden yemeyiniz ya da ikram etmeyiniz. Her ne kadar buzdolabının derecesini minimuma getirseniz de buzdolabının içi 10 derecenin altında olacaktır. Bu da çikolatanızın donmasına yetmektedir. Donmuş bir çikolatanın tadını alamayacağınız ve ikram etmek istemeyeceğiniz için beklemenizde yarar vardır.

Koku; Birçok çikolata markası ürünlerinin arkasında çikolata saklama koşulları olarak “ürünleri buzdolabına koymayınız” uyarısında bulunur. Bunun nedeni, buzdolabının çikolatayı sertleştirmesi ve uzun süreçte tadını bozmasıdır. Çikolata, ortamın kokusunu emen bir yapıya sahip olduğundan, buzdolabında bulunan diğer yiyeceklerin kokusundan etkilenir ve kendi tadında değişmeler olur.

Çikolatanızı buzdolabında saklamak zorunda kalırsanız, buzdolabında ağır kokulu yiyecekler bulundurmamaya özen gösterin. Ayrıca buzdolabının soğutma ayarını düşürüp çikolatanın ideal saklama sıcaklığına getirebilirsiniz. Çikolatanızı buzdolabından çıkarmak istediğinizde temiz bir havluya sarıp öyle çıkarmalısınız. Böylece ani ısı değişimden çikolatanız etkilenmeyecek ve üzerinde beyaz bir tabaka oluşmayacaktır. Bu beyaz tabaka çikolatanızın tadını değiştirmeyecek ama ideal görüntüsünü kaybettirecektir.

Çikolatanızı asla açık vaziyette bulundurmayın. Bebek çikolataları her ne kadar küçük tabletler halinde olsa da, bir ısırık alsanız bile tekrar folyosuna sarmalısınız. Çikolata kutunuzu mutfakta sarımsak gibi ağır kokulu yiyeceklerin yanında saklamayın. Mutfakta kapalı bir dolaba koyduğunuzda, kutunun etrafında kokulu ürün olmamasına dikkat etmelisiniz.

Salonda veya başka bir odada çikolatalarınızı saklıyorsanız, parfüm, kokulu sabun gibi esanslı ürünlerle yan yana koymayın. Her ne kadar kutunun ağzı kapalı olsa da, kutuyu her açıp kapamanızda esans partikülleri çikolatanın üzerine sinecektir.

Çikolatanızın kendine has özel kokusunu kaybetmesini istemiyorsanız, kutunun ağzının hava almayacak şekilde çok iyi kapattığınızdan emin olunuz.

Çikolata Sosu Nasıl Saklanır?

Pastalarınız veya tatlılarınız için hazır çikolata sosu almak yerine kendi çikolata sosunuzu evde yapabilirsiniz. Sosunuzu yaptıktan sonra hemen kullanmayacaksanız buzdolabında saklayabilirsiniz. Artan sosunuzu da daha sonra kullanmak üzere yine buzdolabında ya da serin ve kuru bir yerde saklayabilirsiniz.

Evde hazırladığınız çikolata sosu, hazır soslara göre daha akışkan kıvamlıdır. Fakat buzdolabında beklettiğiniz zaman koyu bir kıvama kavuşuyor. Eğer çikolata sosu nasıl saklanır konusunda tereddüdünüz varsa öncelikle sosunuzu ağzı kapalı olmasına dikkat etmelisiniz. Sosunuzun buzdolabındaki diğer yiyeceklerden etkilenmemesini istiyorsanız, ağzı hava almayacak şekilde iyice kapatmalısınız.

Sosunuzun ilk yaptığınızdaki lezzetinde olmasını istiyorsanız çikolatalı sos nasıl saklanır veya kalan çikolata sosu nasıl saklanır hususunda neme, güneş ışığına ve sıcaklığa dikkat etmeniz gerekiyor.

Çikolatalı pasta yapmak istediğinizde, hazır çikolataları eriterek pasta sosu yapabilirsiniz. Çikolata sosu yaparken fazla yapmış olabilirsiniz. Bu sosunuzu daha sonra başka bir tatlıda değerlendirmek için saklamak isteyebilirsiniz. Bu konuda eritilmiş çikolata nasıl saklanır diye sorabilirsiniz. Sosunuzu ağzı kapalı, ışık ve hava almayacak şekilde buzdolabına koyabilirsiniz. Kullanmak için buzdolabından çıkardığınızda 3-5 dakika oda sıcaklığında tutmanız yeterlidir. Tekrar akıcı halini alacaktır.

Artan çikolata sosunuzu yakın zamanda kullanmayacaksanız buzdolabınızın dondurucu bölümünde ya da derin dondurucunuzda saklayabilirsiniz. Bunun için özel olarak satılan çikolata saklama kabı bulunuyor. İster bu kaplara isterseniz evinizde kullandığınız buz kalıp kaplarına koyabilirsiniz. Çikolatanın kokuları çekme özelliği olduğu için, kullandığınız kabın kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz.

Dondurucu bölmesine koyduğunuz çikolata kabının, tavuk, balık gibi et ve kokulu ürünlerle yan yana olmamasına dikkat etmelisiniz. Dondurucunun “hızlı soğutma” bölmesine tek başına koymanızda yarar vardır.

Sıcakta Çikolata Nasıl Saklanır?

Kış mevsiminde ortam soğuk olduğu için bir nebze çikolatanın saklanması daha kolaydır. Fakat Yaz mevsiminde aşırı sıcaklıklar nedeniyle dikkatli davranmadığınız takdirde yerken bile çikolatanızın eridiğini görebiliyorsunuz. Bu nedenle sıcakta çikolata nasıl saklanır sorusu önemli bir yer tutuyor.

Sıcak bir ortamda serin ve kuru bir ortam bulmak zor olduğundan yazın çikolata nasıl saklanır en çok sorulan sorulardandır. Öncelikle neme ve ani ısı değişikliklerine dikkat etmelisiniz. Buzdolabından başka evinizde serin ve kuru bir ortam yoksa zorunlu olarak burada muhafaza edebilirsiniz.

Özellikle Temmuz ve Ağustos gibi sıcakların yoğun geçtiği aylarda, ikramlık bebek çikolatalarınızı çok iyi muhafaza etmelisiniz. Nem ve sıcaklıkla birlikte bu aylarda kokular da olumsuz etkiye yola açarlar. Mutfakta kullandığınız sarımsak, soğan ve yemek kokuları gibi kokular çikolatalarınızı olumsuz etkiler. Çikolatalarınızı mutfakta saklayacaksanız metal kutunun içini alüminyum folyoyla kapladıktan sonra çikolatalarınızı yerleştirmelisiniz. Kutunun ağzını da hava almayacak şekilde kapatıp, direk güneş ışığı almayan bir mutfak dolabına koymalısınız.

Klima çalıştırdığınız odada çikolatalarınızı saklıyorsanız, konsol, gümüşlük veya duvar ünitesi gibi dolaplı bir bölmeye koyabilirsiniz. Aynı şekilde çikolatalarınızın ambalajlarını kontrol edin. Açılmış, şekli bozulmuş çikolatalarınızı kutu içinden çıkarın. Kutuyu koyduğunuz bölme içinde koku yayacak parfüm, kolonya gibi ürünlerin olmamasına dikkat ediniz.

Bebeğiniz yaz mevsiminde doğduysa, hastaneye veya eve gelen misafirlere bebek çikolatası ikram etmek isteyebilirsiniz. Misafirlerinize erimiş veya üzerinde beyaz katman olan çikolata ikram etmek istemezsiniz. Tadını ve şeklini kaybetmiş bebek çikolatası ikram etmek istemiyorsanız çikolatalarınızı 18-22 derece aralığındaki ortamda bulundurmalısınız. Direk güneş ışığı alan masa veya pencere önüne koymayın. Odada klima çalışıyor olsa bile çikolata kutusunu/sepetini direk güneş ışığından uzak tutun.

Odanızda klima çalıştırıyorsanız 20 derece ideal sıcaklıktır. Kapalı kutusunda veya dolapta saklayabilirsiniz. Böyle bir imkanınız bulunmuyorsa, mutfak dolabında ya da zorunlu olarak buzdolabında saklayabilirsiniz. Her ne kadar “çikolatanızı buzdolabında saklamayın” uyarısı yapılsa da, gerekli önlemi alarak buzdolabında bekletebilirsiniz.

İkramlık bebek çikolatalarınızı buzdolabına koymadan önce ağzının hava almayacak şekilde kapattığınızdan emin olunuz. Dışarı çıkaracağınız zaman temiz bir havluya sarıp, 3-5 dakika beklemelisiniz. Bu yöntemle, misafirlerinize donmuş veya üzerinde beyaz katman olan çikolata ikram etmemiş olursunuz.

Çikolata Saklama Süresi

Yeni doğan bebeğiniz için aldığınız çikolataların, çikolata saklama süresi bulunuyor. Sütlü çikolatanın raf ömrü 1, bitter çikolatanın ise 2 yıla kadar raf ömrü bulunuyor. Görüldüğü gibi çikolatanın uzun bir raf ömrü bulunuyor. Çikolatalar alüminyum folyoya sarılı olarak satışları yapılmaktadır. İster ikramlık olsun isterse yemek için olsun çikolataların ambalajı açılmadığı sürece saklanması kolaydır. Özellikle ikramlık olarak aldığınız bebek çikolatalarının tazeliğini ve şeklini korumasını istiyorsanız saklama koşullarına dikkat etmeniz gerekiyor. Gerekli saklama şartlarını oluşturduğunuz takdirde uzun süreli çikolatanızı muhafaza edebilirsiniz.

Çikolatanızın şeklinin ve tadının değişmesini istemiyorsanız ani ısı değişikliklerine maruz bırakmamanız gerekiyor. İdeal oda sıcaklığında güneş ışığından uzak tuttuğunuz müddetçe tadını ve şeklini değiştirmeden misafirlerinize ikram edebilirsiniz.

 Çikolata Saklama Derecesi

Evinizde, çikolata işletmecilerinin kullandığı çikolata saklama dolabı bulunmadığı için ideal saklama derecesine dikkat etmeniz gerekiyor. Bu dolaplar çikolatayı ideal ısı ortamında tuttuğu için herhangi bir bozulma olmadan ürünler saklanabiliyor. Sizin böyle bir imkanınız olmadığı için evinizde serin ve kuru bir ortam ayarlamanız gerekiyor.

En ideal çikolata saklama derecesi 16 ile 22 derece aralığıdır. Her ne kadar çikolatalar üzerinde 16-20 ya da 18-22 derece aralığında muhafaza ediniz yazsa da oda sıcaklığınızın 22 dereceyi geçmemesini sağlamalısınız. Bunun için de ya klima çalıştıracaksınız ya da evinizin kuzey tarafı gibi direk güneş ışığı almayan odasını seçeceksiniz.

Misafirler için aldığınız ikramlık bebek çikolatalarınızın şeklinin ve tadının bozulmasını istemiyorsanız mecburen buzdolabına da koyabilirsiniz. Her ne kadar buzdolabının derecesini minimuma getirseniz de yine de çikolatalar aşırı soğuyacaktır. Bu durum misafirlerinize erimiş ve şekli bozulmuş çikolata ikram etmekten daha iyidir.

Ağzı çok iyi şekilde kapatılmış çikolata kutunuzu, buzdolabının en alt bölmesine yerleştiriniz. Tedbir olarak buzdolabında ağır kokulu yemek ve yiyecek bulundurmayın. Kullanmak için çıkaracağınız zaman, ani ısı değişimini önlemek için havluya sarıp öyle çıkarın. 3-5 dakika bekledikten sonra misafirlerinize ikram edebilirsiniz.

Bir cevap yazın